Ana Sayfa Facebook'ta Paylaş  Üye GirişiÜye Ol
06/02/2016    iPNo: 54.196.244.245
Mail Girisi  |
 WEBMAİL  |  DİZİN  |  İLETİŞİM  |  REKLAM  |  HAKKIMIZDA
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Kitap Özetleri
Cybernet
Cybernet Offlinedir 
WebMaster
<font color=red><b>WebMaster</b></font>
Kayıt: 01 Ekm 2004
Son Görülüşü: 29 Ekm 2015
Mesajlar: 2249
Seviye:38

Altın: 126134
Cybernet
Mesaj No: 60336 - Mesaj No - 60336Tarih: Çrş Mar 07, 2007 5:30 pm    Mesaj konusu: Biz insanlar - Peyami Safa (Kitap Özeti) Alıntıyla Cevap Ver
KİTABIN ADI: BİZ İNSANLAR
KİTABIN YAZARI: PEYAMİ SAFA
YAYIN EVİ: ÖTÜKEN
BASIM YILI: 1987


1.KİTABIN KONUSU: Âşık olan bir insanın düşünme kabiliyetini nasıl kaybettiği ve gerçekleri görememesi

2.KİTABIN ÖZETİ: Kurtuluş savaşı zamanında zengin halktan bazıları kendi çıkarları için işgalci devletler ile yankınlaşma içerisine girer. orhan o dönemde yatılı okulda öğretmenlik yapmaktadır. Talebelerinden Tahsin, sınıf arkadaşı cemil’in kaşını taş atarak patlatır. orhan, cemil’in tedavisini yaptırıp annesinin yanına götürür. tahsin’in cemil’e taş atmasının nedeni ‘eşşek türk’ diye hitap etmesidir. Orhan köşkte Cemil’in ablası vedia’yı görür. İlk bakışta bir şey yok zanneder fakat âşık olmuştur. Orhan Tahsin olayından sonra okuldan istifa eder. Çünkü Orhan’a göre cemil’in bilmeyerek bütün türk halkına hakaret ettiğini düşünür. Artık Orhan’ı açlık ve yoksulluğun hüküm sürdüğü günler beklemektedir. Kar fırtınasının olduğu bir akşam Orhan yatağında soğuktan yatamaz. En yakın caddeye çıkıp son parasıyla sıcak bir çay içmek ister. Gittiğinde kahvehane kapalıdır ve olduğu yere düşer. Kahvecinin erken gelmesiyle hayatı kurtulur ve öğretmenken en iyi anlaştığı Necati’nin evine gider. Necati Orhan’a bir arkadaşının çevirmen aradığını söyler. Artık Orhan’ında parası vardır. Eski anılar canlanır ve vedia tekrar aklına gelir. Onu unutamaz ama vedia ile evlenmek isteyen birçok kişi vardır. Bunlardan subay olan Ahmet’i gördüğünde başına gelecekleri anlar ama aşkı daha üstün gelir ve olacakları umursamaz. Tahsin’in babası bu arada hapishaneden çıkar. Hapishaneye girmesinin nedeni vedia’nın annesidir. Vedia herkese âşıktır ve bu Orhan’ı korkutur. vedıa ile bir an önce evlenmek ister. Vedia buna yanaşmamaktadır. Vedia’nın annesi köylüler tarafından sevilmez çünkü evine Fransız bayrağı asmıştır. ahmet vedia’dan uzaklaşmak için cepheye gider ve orada ölür. Orhan vedia ile buluşacağı bir gün vedia’nın hastanede olduğunu öğrenir ve koşarak hastaneye gider. Vedia şuursuzca yatmaktadır. Orhan günlerce hastanede onun yanında kalır. Çok halsiz düşmüştür. Doktorların tüm ısrarlarına rağmen dinlenmeyi kabul etmez. Vedia eskisinden iyidir ama hala şuuru yerine gelmemiştir. İçerini havasından sıkılan Orhan dışarıya çıkmak için ayağa kalkar ama sendeler. Çok bunalır. Ayağa kalkmak için tekrar hareket eder. Duvarlardan tutunarak koridora çıkar. Ama gözleri hiçbir şey görmez. Merdivenlerden inerken dengesini kaybeder ve düşünmek istemediğini ölümü vedia’nın aşkından olur. Vedia ertesi sabah iyileşir ama Ahmet’in ölümüne neden olduğu gibi Orhan’ıda bilinmezliklerin içine atarak ölümüne neden olur. Ama vedia hala yaşamaktadır.

3.KİTABIN ANA FİKRİ: Bir şeyi ne kadar çok istersek isteyelim sağ duyumuzu,mantığımızı asla kaybetmemeli,her zaman gerçekler doğrultusunda ve arkadaşlarımızın önerilerine kulak vererek karar vermeli,duygusal davranmamalıyız.

4.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Kitapta yabancı cümlelerin çok fazla kullanılmış olması kitabın akıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir.kitap bildiğimiz aşk kurgusu uzerine yazılmasına rağmen zaman olarak kurtuluş savaşı yıllarının seçilmesi okuyucunun ilg,s,n, çekmektedir.olayların fazla ve karmaşık olması okuyucunun isteğini kırmaktadır.aşk romanlarından hoşlanıyorsanız okumanızı tavsiye ederim
5.KİŞİLERİN VE OLAYLARIN İNCELENMESİ:
ORHAN :öğretmendir.farklı görüşleri yüzünden evden genç yaşta ayrılmıştır. arkadaşları tarafından sevilir ama biraz dik kafalıdır.yakışıklı ve laf yapmasını bilen birisidir.vedia’yı sever.aşırı duygusal bir kişiliğe sahiptir.
VEDİA:her gördüğüne aşık olan birisidir.duygusal yönden gelişmemiştir.civardaki en güzel kızdır.fiziksel olarak narin bir yapıya sahiptir.arkadaşları tarafından sevilir.orhanla birlikte birçok kişiye aşıktır.
AHMET :kendisi subaydır. vedia’ya ilk gördüğünden beri aşıktır.biraz fazla duygusal olduğundan gerçekleri göremez.yakışıklı v esakin bir kişiliğe sahiptir.çevresiinde sevilir.
TAHSİN:yatılı okulun en sessiz öğrencisidir.babası hapishanede ve annesi ölmüştür.zekidir ama fazla konuşmaz.yerli halk tarafından çok sevilir.duygusal açıdan çok zararlar görmüştür ama belli etmez.
CEMİL:vedia’nın kardeşidir.batı kiltiri altında yetişmektedir. kendini beğenmiş olduğundan pek sevilmez.burnu havadadır.zekidir ama arkadaşlarını hor gördüğünden yalnızdır.tek dostu onu yetiştiren dadısıdır.
NECATİ:öğretmendir.her alanda bilgisi vardır.arkadaşları arasında sevilir.orhan’ın en iyi dostudur.gerçeklere göre karar verir.yardım severdir.milliyetçi bir yapıya sahiptir.
VEDİA’NIN ANNESİ:batı hayranıdır.yerli halk tarafından sevilmez.çocuklarını batılı gibi yetiştirmek istemektedir.kocasını kaybetmiştir.her gece istila kuvvetlerine parti verir.zeki ve kinci bir kişiliğe sahiptir.halkı umursamaz ve onları küçük görür.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ:
PEYAMİ SAFA

1899- 15 haziran 1961): yazar. istanbul'da doğdu. meşhur şair ismail safa'nın oğludur. düzenli bir öğrenim göremedi. kendi kendisini yetiştirdi. 13 yaşında hayata atıldı. posta telgraf nezaretinde çalıştı. öğretmenlik (1914-1918), gazetecilik (1918-1961) yaptı. hayatını yazıları ile kazandı. istanbul'da öldü.
romanları: gençliğimiz (1922), şimşek (1923), sözde kızlar (1923), mahşer (1924), bir akşamdı (1924), süngülerin gölgesinde (1924), bir genç kız kalbinin cürmü (1925), canan (1925), dokuzuncu hariciye koğuşu (1930), fatih-harbiye (1931), atilla (1931), bir tereddüdün romanı (1933), matmazel noralya'nın koltuğu (1949), yalnızız (1951), biz insanlar (1959). hikâyeleri: hikâyeler (halil açıkgöz derledi, 1980).

Gerçekler acıdır, baklava tatlı. O zaman baklava gerçek değil mi¿


Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger Başa dön
Yeni Başlık Gönder || Bu başlık kilitlenmiştir
Mesajları göster:   
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Kitap Özetleri Pdf Tüm saatler GMT +2 Saat
1 . sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
BENZER KONULAR
KonuForumKonuyu Başlatan
**Bizim Temel**Mizah**zerd@**
Kim Aldırır Bizim Yorgunluğumuza... Şiir Bahçesi_AnGeL
Biz sadece sevdik Aşk KonularıTaTLixPeRi
Kuş gribinin insanlarda belirtileri neler, kolay teşhis ??Sağlık**zerd@**
Biz insanlar - Peyami Safa (Kitap Özeti)Kitap ÖzetleriCybernet
Biz böyLe degiLdik güLüm..! Aşk Konuları**zerd@**
..Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek.Ve Biz daha Çok Ağlayacağız.. Kendi KalemimdenUZaKLaR_
Ne Olsu Bize...? Şiir BahçesiKuzandonozlu
'Biz, Türkiye'ye hazır değiliz'Güncel**zerd@**
Biz birbirimize mecburduk... bilemedik... Aşk Konularınirvana
Arşiv

Telif Hakkı © 2004 - 2016 Egze Bilişim & Hosting Hizmetlerine Aittir