Ana Sayfa Facebook'ta Paylaş  Üye GirişiÜye Ol
06/02/2016    iPNo: 54.90.107.30
Mail Girisi  |
 WEBMAİL  |  DİZİN  |  İLETİŞİM  |  REKLAM  |  HAKKIMIZDA
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Güncel
**zerd@**
**zerd@** Offlinedir 
Sempatik Üye
Sempatik Üye
Kayıt: 03 Arl 2004
Son Görülüşü: 11 Tem 2008
Mesajlar: 2331
Seviye:39

Altın: 122568
**zerd@**
Mesaj No: 33683 - Mesaj No - 33683Tarih: Cmt Ekm 08, 2005 9:29 pm    Mesaj konusu: Kuş Gribi Türkiye'de de görüldü Alıntıyla Cevap Ver
Kuş Gribi Türkiye'de de görüldü

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde 2 bin hindinin kuş gribi vakası görülmesi sonucu telef olduğunu söyledi.

Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde 2 bin hindinin kuş gribi sonucu telef olduğunu söyleyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Biz bu hastalığın önündeyiz, arkasında değiliz, bütün önlemler alınmıştır" dedi.

Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızaksa Beldesi'nde bir üreticinin 2 bin hindisinin bir gecede kuş gribi nedeniyle telef olması üzerine bir açıklama yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, korkulacak bir durum olmadığını, her şeyin kontrol altında bulunduğunu bildirdi.

Kuş gribinin göçmen kuşlar aracılığıyla Ural Dağları'ndan getirildiğini hatırlatan Eker, "Manyas'ta Ural Dağları'ndan göçmen kuşlar aracılığıyla getirildiğini sandığımız bu hastalık ortaya çıkmıştır. Bu hayvanları itlaf ettik. Bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye genelinde gerekli tüm tedbirler alınmıştır, korkulacak bir durum yok. Biz bu hastalığın önündeyiz, arkasında değiliz. Şu anda bir tehlike söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

MANYAS KARANTİ ALTINA ALINDI

Balıkesir Vali Yardımcısı Halil Yavuz Kaya, Balıkesir'in Manyas ilçesinde, bir üreticinin 2 bin hindisinin kuş gribi nedeniyle telef olduğunu açıkladı. Kuş gribinin hindilere göçmen kuşlardan geçtiği sanılıyor.

Manyas'ta 2 bin hindinin telef olması üzerine, bölge karantina altına alındı. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'ndan ekiplerin geldiği köye hayvanların giriş ve çıkışları yasaklandı.

Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızaksa Beldesi'nde bir üreticinin 2 bin hindisi bir gecede kuş gribinden telef oldu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'ndan ekipleri beldede karantina kararı alırken, hayvanların giriş ve çıkışlarını yasakladı.

Balıkesir Vali Yardımcısı Halil Yavuz Kaya, hindilerin kuş gribi nedeniyle telef olduğunu açıkladı.

Manyas Kaymakamı Resul Çelik başkanlığında, kriz masası oluşturuldu. Hayvanların, ölüm nedenlerinin belirlenmesi için, telef olan hayvanlardan bazıları İzmir'de Ege Üniversitesi Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderilirken, diğerleri toprağa gömüldü. Hindilerin barındığı çiftlik dün dozerlerle yıkılıp 2 dönüm arazi ilaçlandıktan sonra üzerine toprak döküldü.

İlçeye 10 kilometre, Manyas Gölü'ne 500 metre uzaklıkta bulunan beldeye ve Manyas'a canlı hayvanların giriş ve çıkışı yasaklandı.

Güneş her sabah umuda doğsun,
umut gözlerinde bir ışık olsun,
gözlerin uzaklara dalsın,
en uzağın bir adım olsun,
attığın her adımda yüreğine mutluluk dolsun...


Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder Başa dön
**zerd@**
**zerd@** Offlinedir 
Sempatik Üye
Sempatik Üye
Kayıt: 03 Arl 2004
Son Görülüşü: 11 Tem 2008
Mesajlar: 2331
Seviye:39

Altın: 122568
**zerd@**
Mesaj No: 33813 - Mesaj No - 33813Tarih: Pzr Ekm 09, 2005 7:28 pm    Mesaj konusu: (No subject) Alıntıyla Cevap Ver
Dünya Basınında "Türkiye'de Kuş Gribi"
Türkiye’de kuş gribinin ortaya çıkması, tüm dünyada manşietlere de yansıdı. The Sunday Times, "En öldürücü kuş gribi türünün Avrupa’ya yayılmış olmasından korkuluyor" derken, New York Times, kuş gribine karşı verilen mücadele için kaynak sağlanmadığına dikkat çekti. Los Angeles Times ise, Türkiye ve Romanya’da etkilenen köylerin karantina altına alındığını ancak hangi kuş gribi virüsünün olduğunun bilinmediğini kaydetti.

SUNDAY TİMES
İngiliz The Sunday Times gazetesi, ilk kuş gribi vakalarının Avrupa’da ortaya çıktığını belirterek, "En öldürücü kuş gribi türünün, bu hafta sonunda Türkiye ve Romanya’da kuşları enfekte ederek ilk defa Avrupa’ya yayılmış olmasından korkuluyor" diye yazdı. Doğrulatılan vakaların gerçekten en öldürücü türü olan H5N1 olup olmadığını görmek için bu hafta İngiltere’de testlerin yapılacağını kaydeden gazete, H5N1’nin 2003’den beri Asya’da 65 kişiyi ve milyonlarca kuşu öldürdüğünü anımsattı.

NEW YORK TİMES
New York Times de, Türkiye’deki gelişmelere dikkat çekerken, şimdiye kadar kuş gribi ile mücadele için yeterli kaynak sağlanmadığını kaydetti. ABD Yönetimi ve Kongresi’nin ülkenin kuş gribi ile mücadele kalibiyetini iyileştirmek için milyarlarca dolar harcamaya hazırlandığını belirten gazete, buna karşın bazı ülkelerde birkaç milyon doların bulunmaması nedeniyle mücadelenin iyi yapılamadığına dikkat çekti. Gazete, FAO’nun Şubat’tan beri 100 milyon dolar toplamak için çaba gösterdiğini, şimdiye kadar sadece 30 milyon doları sağlayabildiğini kaydederek FAO yetkilisinin, "Güney Asya’da çok yaygınlaştığı için kuşlarda hastalığın yok edilmesi imkansız hale geldiği" değerlendirmesine yer verdi. Buna karşın gazete, virüsün kuşlardan insanlara bulaştırılmasının yaygınlaşmasının önlenebileceğini yazdı.

LOS ANGELES TİMES
Diğer büyük ABD’li gazete Los Angeles Times ise, Türkiye ve Romanya’nın ilk kuş gribi vakalarını açıkladıklarını belirterek "Her iki ülke, etkilenen köyleri karantina altına aldı, ancak virüsün hangi türünün olduğu belli değil" diye yazdı. Bilimadamlarının kuşların virüsü insanlara bulaştırabileceğini ancak pişmiş tavuk yenebileceğini söylediklerini kaydeden gazete, kuş gribinin sadece bazı türlerinin öldürücü olduğunu, uzmanların, 2003’ten beri Asya’da başgösteren H5N1 türünü izlediklerini kaydetti.

Güneş her sabah umuda doğsun,
umut gözlerinde bir ışık olsun,
gözlerin uzaklara dalsın,
en uzağın bir adım olsun,
attığın her adımda yüreğine mutluluk dolsun...


Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder Başa dön
Yeni Başlık Gönder || Cevap Gönder
Mesajları göster:   
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Güncel Pdf Tüm saatler GMT +2 Saat
1 . sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Arşiv

Telif Hakkı © 2004 - 2016 Egze Bilişim & Hosting Hizmetlerine Aittir