Ana Sayfa Facebook'ta Paylaş  Üye GirişiÜye Ol
01/12/2015    iPNo: 54.226.94.239
Mail Girisi  |
 WEBMAİL  |  DİZİN  |  İLETİŞİM  |  REKLAM  |  HAKKIMIZDA
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Paylaşmak İstedikleriniz
_AnGeL
_AnGeL Offlinedir 
~Forum Admin~
~Forum Admin~
Kayıt: 29 Tem 2005
Son Görülüşü: 19 Şub 2007
Mesajlar: 4579
Seviye:50

Altın: 26797
_AnGeL
Mesaj No: 60187 - Mesaj No - 60187Tarih: Prş Şub 08, 2007 11:10 am    Mesaj konusu: Noel Baba'nın Gerçek Hikâyesi Alıntıyla Cevap Ver
Noel Baba'nın Gerçek Hikâyesi
ömer kırat
--------------------------------------------------------------------------------
Yeniyıl yaklaşırken bazı şeyleri artık öğrenecek yaşa geldiğinizi farkettim.

--------------------------------------------------------------------------------


Hepimiz Noel Baba'ya inanırız. Çocuklara, hiçbir karşılık beklemeden (mesela çıplak fotoğraf) hediye dağıtan bu sevimli ihtiyarın gerçek hikayesini okuduğunuzda, bacanızı kirletilmiş hissedeceksiniz.
Kimdir bu AZİZ NİKOLAS? Sahiden AZİZ midir yoksa tanrının azizliğine uğradığını düşündüğü için mi kendine bu ünvanı uygun görmüştür? Neden Kutuplarda yaşar?

Herşey 4. yy'da başladı. Anadolu henüz Türk'ün gücü ile tanışmamıştı. Dolayısıyla kimse Türkçe konuşmadığından insanlar anlaşmakta zorlanıyor, doğdukları andan itibaren yabancı dil öğrenmek zorunda kalıyorlardı.

İşte Demre'deki küçük kilisenin papazı da bu ortamda insanlara İsa'yı anlatmaya çalışıyordu. Çünkü İsa heykeli iki hafta önce çalınmıştı. Kendini; bitmeyen bir "polis ressamına şüpheli tarifi verme" döngüsünde bulan bu baba (Father) adam, sonunda dedektifliğe soyunup, İsa heykelini aramaya karar verdi. Heykelin mucizevi olarak geri döneceği (ressurrection) inancı boş çıkmıştı.

Akıllı olduğu için aramaya, en son düşünülecek yerden başlamaya karar veren ve oranın neresi olabileceğini düşünmek için kilisenin çan kulesine çıkan Aziz Nikolas, düşünmeden yaptığı bu seçim sayesinde aradığını bulur. Çalınan kutsal figür çatıda öylece durmaktadır.

O sırada bir gürültü olur. Aziz Nikolas saklanır. Birkaç çocuk kilisenin arkasındaki ağaca, oradan da çatıya çıkmaktadırlar. Çan kulesinden olayı seyreden Nikolas, aradığı hırsızları bulmuştur ve yakalamaya karar verir. Bu kararında, hırsızların küçük veletler oluşu etkilidir.

Çocukları yakalayan peder hikayeyi öğrenir. Pazar ayini sırasında içeri saklanan çocuklar, heykeli almış ama ayinden sonra kilitlenen ön kapıdan çıkartamayınca çan kulesinden çatıya taşımışlar ve daha sonra almak üzere oraya koymuşlardır.

Peder "Neden?" diye sorunca çocukların verdiği cevap gözlerini yaşartır: "Onu çarmıhtan kurtarmak istedik. Bizim için yaptıklarından sonra onu orada bırakamazdık!"

Göz yaşlarına hakim olamayan Aziz Nikola, çocukları kırmayıp en azından bu seferlik İsa figürünü çarmıhtan indirir. Yaralarına bez bağlar. Hatta heykeli çocuklara hediye eder:

- Bu heykel artık sizin! Tabii kilisede kalacak ama bundan sonra ona bişey olmaması sizin sorumluluğunuzda... İsa sevgisi gibi sevgilerin en güzeli size hediye edilmiş çocuklar. Bu nedenle o sizindir artık. Eminim şimdi bulunduğu yerde yüzünde büyük bir gülümseme vardır o kutsal adamın!

Hakikatten de İsa'nın yüzünde gülümseme vardı. Ama hemen yanında gülmeyen birisi de... Zira bu durum Tanrı'yı kızdırmıştır. Bu salak din adamı ne hakla, onun çarmıha gerilmesine izin veridiği birini indirebilirdi? Peygamberini nasıl olur da çocuklara hediye ederdi?

Bu düşüncelerle Aziz Nikolas'ı cezalandırmaya karar veren Tanrı, soğuğu sevmediğini bildiği için onu kutuplara sürdü ve sonsuza dek çocuklara hediye vermekle, çatılarda dolaşıp, bacalardan içeri girmekle lanetledi.

Geyikler ve kızak Aziz Nikolas'ın namı diğer Noel Baba'nın fikriydi. Kırmızı giysisi ise kutuplarda kaybolursa Eskimo arkadaşları onu beyaz buzda kolayca farkedebilsin diye düşünülmüştü.

Melek Olmak Değil Derdim
Ama Asla Ben $eytan Olmak İstemiyorum...

Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder Başa dön
Yeni Başlık Gönder || Cevap Gönder
Mesajları göster:   
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Paylaşmak İstedikleriniz Pdf Tüm saatler GMT +2 Saat
1 . sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Arşiv

Telif Hakkı © 2004 - 2015 Egze Bilişim & Hosting Hizmetlerine Aittir