Ana Sayfa Facebook'ta Paylaş  Üye GirişiÜye Ol
10/02/2016    iPNo: 54.147.63.124
Mail Girisi  |
 WEBMAİL  |  DİZİN  |  İLETİŞİM  |  REKLAM  |  HAKKIMIZDA
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Kitap Özetleri
Cybernet
Cybernet Offlinedir 
WebMaster
<font color=red><b>WebMaster</b></font>
Kayıt: 01 Ekm 2004
Son Görülüşü: 29 Ekm 2015
Mesajlar: 2249
Seviye:38

Altın: 126134
Cybernet
Mesaj No: 59651 - Mesaj No - 59651Tarih: Pzr Arl 17, 2006 6:17 pm    Mesaj konusu: Suç ve ceza - dostoyevski (kitap özeti) Alıntıyla Cevap Ver
Suç ve Ceza - Dostoyevski

ÖZET

Evin kirasını dört aydır verememişti. Evin sahibi onu mahkemeye vermişti. Uzun süreden beri hasta olmasına rağmen yaşlı tefecinin evine gidebildi.Daha önceden bu kadına birkaç mal rehine burakmıştı. Yaşlı kadın, kız kardeşi ile beraber aynı evde kalıyordu.. Çok zengin olmasına rağmen, kız kardeşi hiç miras bırakmayacaktı. Kız kardeşini çoğu zaman döver, onun her işini takip etmesi gerektiğini düşünürdü.
Raskolnikov bu sefer verdiği yüksüğekarşın aldığı 1.5 Ruble ile dışarı çıkıp bir meyhaneye gitti. Marmeladov ile tanışıp sohbet etmekten kendini alamamıştı. Marmeladov eşini ve üç çocuğunu çok seviyordu ama çok içyordu. O kadar ki ailenin geçimi için büyük kızı Sonya kötü yerlerde çalışmak zorunda kalmıştı. Raskolnikov Marmeladov ‘un evine gittiklerinde eşi haykırışla onları yumruklamaya başladı. Hep içiyordu ve evdeki 20 Rubleyi götürüp içkiye vermişti. Raskolnikov cebindeki parayı oraya bırakarak gitti. Eve geldi, yorgundu. Nastasya bir mektup getirdi. Raskolnikov heyecanla okumaya başladı mektubu. Annesinden gelmişti mektup. Annesi kız kardeşi Dunya’dan bahsediyordu. Dunya, Pyotr adında 45 yaşındaki bir memurla evlenecekti. Annesi Petersburg’a geleceklerini ve onu çok özlediğini yazıyordu.
Raskolnikov bu evliliğin olamayacağını düşündü. Dışarı çıktı ve birkaç saat dolaştıktan sonra yorgun düşüp bir yerde uyukladı. Kötü bir rüya gördükten sonra uyandı. Bekçinin baltasını alarak kimseye gözükmeden yaşlı tefeci kadının evine gitti. İçeri girerken onu kimse görmemişti. 2 nci katta boya yapan adamlarda onu yukarı çıkarken görmedi. Tefeci kadının evine girdi ve ona bir kültablası uzattı. Kadın kültablasına bakarken baltayı kafasına indirdi. Kadının ölü bedeni yerde yatıyordu. İçeri daldı ve dolaptan sadece rehin verilmiş, birkaç parça altını cebine attı. Yaşlı kadının kız kardeşiyle içeride karşılaştı. Kızın şaşkın bakışları altında baltayla onu da öldürdü. Ona göre bir kişinin toplumdaki binlerce kişinin refahı ve mutluluğu için ölmesinin bir zararı yoktu. Üstelik bu tefeci kadın çok kötü biriydi. Birkaç kişi kapıya vuruyorlardı. Raskolnikov titriyor, dışarı çıkıp her şeyi itiraf etmek istiyordu ama yapamadı. Dışardakilerden biri kapının içeriden sürgülü olduğunu fark etti. Yaşlı kadına bir şey olduğunun farkına vardılar. İki kişi kapıcıyı çağırmak için aşağı indi. Bu kaçmak için tam fırsattı, Raskolnikov kapıyı açtı, hızla merdivenlerden inmeye başladı, aşağıdan gürültü gelmeye başlayınca Raskolnikov boyacıların dairesinin kapısının arkasına saklandı ve onlar yukarı çıkınca o da dışarı çıkıp değişik bir yoldan eve gitti. Baltayı aldığı yere bıraktı. Çok korkmuştu ve titriyordu. Aldığı mücevherleri ve kıymetli takıları dışarıda bir yerde saklamayı ihmal etmedi.
Raskolnikov'un rahatsızlığı artmıştı ve üniversite arkadaşı Razumikin ona bakıyordu. tam iki gün uyumuştu. Doktor Zozimov hastalığı atıp kendisine geleceğini söylüyordu. Ama Raskolnikov uyanınca arkadaşını ve doktoru isteksiz bir vaziyette evden kovdu ve dışarı gidip bir barda oturdu. Eski gazeteleri okurken yanına gelen bir polis memuru Zametov cinayetten bahsedip, üstü kapalı her şeyi anlattı. Raskolnikov korktuğunu ve endişelendiğini hiç hissettirmedi.
Ertesi gün eve geldiğinde annesi ve kız kardeşi Dünya’ nın kendisini beklediklerini gördü. Çocuğun halini gören anne şaşkınlıkla titriyordu. Onu ertesi gün bay Petroviç'in geleceği görüşmeye çağırırken korkmuştu. Ertesi gün bay Petroviç onları ziyaret etttiğinde, Raskolnikov haklı çıkmanın gururu
ile gülüyordu. Bay Petroviç kız kardeşini çok aşağılamış, onların fakir bir aile olduğunu söylemek cesaretinde bulunduğu için evden kovulmuştu. Hemen ardından Raskolnikovda evden ayrıldı ve annesiyle kızkardeşini Razumikin'e emanet etti.
Bay Marmeledov’un cenazesine gittiğinde Sonya’da oradaydı. Sonya’ya karşı inanılmaz bir his içindeydi. Ailesi için Sonya’nın yaptığı fedekarlık onun gözlerini kamaştırmıştı. Birkaç gün boyunca Sonya’yı düşündü ve fırsat buldukça onunla konuşmaya çalışarak geçirdi vaktini. Polis memuru Porfiriy Raskolnikov’un (Mihailovis adında genç biri cinayeti işlediğini itiraf etmiş olmasına rağmen) cinayet işlediğini biliyor ve onun psikolojik durumunu bildiği için, itiraf etmesi için onu sıkıştırıyor ama tutuklamayacağını söylüyordu.
Sokakta onu katil diye adlandıran Sividrigavlovda aslında bir katildi. Karısını zehirleyip öldürmüştü yoksa Raskolnikov'un işlemiş olduğu cinayeti ne görmüş ne de duynuştu. Fakat kendiside bir katil olduğundan Raskolnikov'un taşıdığı endişe dolayısıyla ve Raskolnikov'un Sonya'ya katil olduğunu söylerken duymuş olduğu için onu polise şikayet etti. Bu adamın karısı Marfa Dunya'nın kocasını ayarttığını düşünmüştü daha sonra yanıldığını anlayıp ona servetinden bir miktar para bırakır.
Cinayeti işlediğini Sonya’ya itiraf etmişti. Sonya’da Raskolnikov’a “gidip teslim olmasını, yere kapanıp Allah’tan ve insanlardan özür dilemesini” istedi. Raskolnikov vicdanının verdiği acıya dayanamayıp suçunu polise itiraf etti. Bu korkunç olay sonrasında annesi dayanamayarak öldü. Razumikin ve kardeşi Dunya evlenmişlerdi. Mahkeme Raskolnikov’un iyi hali, parayı kullanmadığı, daha önceki yaşamında verimli bir üniversite öğrenimi yaptığı, fedakar kişiliği ve kendi kendine teslim olmasından dolayı, çok az bir cezayla 8 yıl kürek mahkumiyetine çarptırıldı. Raskolnikov’u Sonya her gün ziyaret ediyordu. Sibirya da ailesi ile sürekli mektuplaşan Sonya, Razumikin ve Dunya’nın tek haber kaynağıydı. Raskolnikov,Sonya’nın sevgisi ile hayata bağlanarak ve geleceğin planlarını beraber hayal etmeye başladılar.

KİTAP HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ
Bir başyapıttır. En beğendiğim klasiklerden birisidir. Kahramanların, karakterlerin içine çok iyi inilmiş ve karakterlerin ruhu tamamen çözümlenmiştir özellikle katil insanların. Çevre ve toplumun insan üzerindeki büyük etkiside işlenmiştir. Fakir bir ortam, insanların çoğunun fazla derdinin olması, halkın fazlaca sıkılması, üst tabakanın alt tabakaya kötü davranması ve daha birçok şey kahramanı hiçbir nedenle yapmaması gereken katilliğe itmiştir. Bu olay şu andada böyle. Ve biz bu yüzden üslubun ve karakterlerin çok gerçekçi olduğunu düşünüyorum.
Yalın, gerçekçi, güzel fakat karışık bir dil kullanmıştır. Karakter tanıtımı kişiyi hikayeye soktuktan sonra ya baş kahramanın ağzından yada üçüncü kişinin ağzından o karakterin duygularını, düşüncelerini veya nasıl biri olduğunu anlatıyor. Karakter diyaloğuna fazla önem vermiyor fakat diyolağa başlayınca çok uzun diyolaglar yapıyor. Zaman ve mekan tasviri çok fazla ve çok kaliteli. Mekan ismi vermekten kaçınıyor. (Her ne kadar bunun nedenini anlamamış olsamda). Ama bunu tüm dünyada romanı okuyanların aklında daha iyi, daha akıllıca, daha mantıklı bir şekilde canlanmasını sağlamaya çalışıyor olabilir.
Dostoyevski, olayları çok cesur ve canlı anlatmıştır Rusyadaki yaşamı; yoksul üniversite öğrencileri, polisin halka verdiği korku, fuhuşa zorlanan kadınlar hepsi Çarlık Rusya'sının kötü bir yönetimle yönetildiğini ve kötü yönlerini göstermektedir. Maksim Gorki devrimci hareketleri savunurken Dostoyevski bunun tersini yapmış ve kötülemiştir.
Hikaye tüm çıplaklığıyla yalın, gerçekçi bir dille evrensel bir şekilde anlatıldığı için en beğenilen klasiklerden olmuştur.
Baş kahraman bir veya birçok insanın toplumun yararı ve çıkarı için öldürülebileceğine inanıyor. Newton yerçekimini bulduğunda onun önüne çıkan onu engellemeye çalışan yüzlerce binlerce kişiyi hiç vicdan azabı çekmeden öldürebileceğini çünkü bulduğunun insanların çok fazla yararlanacağını söylüyor. Bu düşünce tamamen yanlıştır hiçbir şekilde hiçbir nedenle bin değil bir insan bile öldürülemez. Çünkü onu Allah yaratmıştır ve tekrar O alabilir.

KİTABIN SİZE KAZANDIRDIKLARI
İnsanlar eylemlerinde serbest değildir, özgürlüğe ancak Allah'ın yolunda, O'nun söylediklerini yaparak ulaşılabilir. Romanların başının karamsar, kötümser olması ve sonunda iyiliğe açılan bir kapının olması romana daha büyük bir tat verebildiğini gördüm. Ahlaki çatışmalar, vicdani azaplar ve rastlantıların fazla olması bana daha fazla sabır gücüyle okuyabilmeme olumsuz bir etkisi oldu. Bazen 'olmaz bu kadar' dedim. Ahlaktan, iyilikten, insanlıktan uzak bir toplumda yaşamanın zorluğunu farkettim. Olabilecek bütün kötü olaylar bir kahramanın başından geçmiş. Herkesin bundan örnek alması gerektiği gibi tabiki bende bazı dersler aldım. Bireyin üzerine düşen görevi baş kahraman gibi yapması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde; biriyle başlayan bu olumsuzluk ileride toplumun diğer fertlerine yansıyacağı için toplum içinde bir yıkım bir karmaşa mutlaka olacaktır.

Gerçekler acıdır, baklava tatlı. O zaman baklava gerçek değil mi¿


Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger Başa dön
Yeni Başlık Gönder || Bu başlık kilitlenmiştir
Mesajları göster:   
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Kitap Özetleri Pdf Tüm saatler GMT +2 Saat
1 . sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
BENZER KONULAR
KonuForumKonuyu Başlatan
F1'e trafik cezasıMizah**zerd@**
FIFA'dan Türkiye'ye ağır cezaTaraftar Köşesi**zerd@**
İslam ve Had CezalarıDin & Kültürdede
"Klasikleri okuma cezası"Güncel**zerd@**
BİR SUÇMUŞ SENİ SEVMEK Kendi Kalemimdendarkshine
Suç ve ceza - dostoyevski (kitap özeti)Kitap ÖzetleriCybernet
Yere çöp atmanın cezası 22 YTLGüncel**zerd@**
KADINLAR ERKEKLERE NE CEZA VERİYOR?Kadıncamihriban
Suç Çetesi | Gangster Squad | 2013 | BRRip XviD | TR DublajYabancı Filmlerartvin6108
Suç Ağı | What Doesnt Kill You | 2008 | BRRip XviD | TR DublYabancı Filmlerartvin6108
Arşiv

Telif Hakkı © 2004 - 2016 Egze Bilişim & Hosting Hizmetlerine Aittir