Ana Sayfa Facebook'ta Paylaş  Üye GirişiÜye Ol
09/02/2016    iPNo: 54.146.217.179
Mail Girisi  |
 WEBMAİL  |  DİZİN  |  İLETİŞİM  |  REKLAM  |  HAKKIMIZDA
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Bilgisayar-Donanım
Cybernet
Cybernet Offlinedir 
WebMaster
<font color=red><b>WebMaster</b></font>
Kayıt: 01 Ekm 2004
Son Görülüşü: 29 Ekm 2015
Mesajlar: 2249
Seviye:38

Altın: 126134
Cybernet
Mesaj No: 59478 - Mesaj No - 59478Tarih: Pts Ksm 06, 2006 9:43 pm    Mesaj konusu: Tv kartı nedir? Alıntıyla Cevap Ver
TV Kartı Nedir?
TV kartları. Bilgisayarınızı bir televizyon’a emüle eden (benzeten) bir parça ve program grubudur.

Kalitesi ve teknik özellikleri
Bilgisayar ve TV arasındaki görüntü kalitesi farkı göreceli olarak TV kartının markasına veya televizyona göre değişir. Fakat televizyonlar analog iletişim kullandıkları için kayıplar söz konusu iken TV Tuner kartlarında sinyal çevriminde sonra hiç bir kayıp olmaz. Buda bilgisayarlar için bir avantajdır. Ayrıca televizyon tüpleri monitörler kadar yüksek çözünürlüklü değildir, nokta aralıkları yakında gözle görülebilecek kadar olanları vardır. Buda bilgisayar için artı bir puan daha. Diğer özellikler ise iki alıcınında Tuner’lerine düşen görevlerdir, örneğin renklerin tam karşılığının tutturulması, koyuluk, keskinlik vb.

TV Kartı tipi
Alacağınız kartın PCI veri yolunu kullanmasını ve yalnız TV Kartı olmasını tercih ediniz, zira ekran kartı ile tümleşik olanlarda ilerde sevmediğiniz sonuçlar çıkabilir. Eski ISA veri yolunu kullanan kartları ise hiç düşünmeyin bile. Bir PCI kartı ile saniyede 128 MB veri transferi yapabilirsiniz ve bu sistemi yormaz fakat ISA ile daha yavaş ve daha yorucu bir yolculuk vardır.

Nasıl Çalışır
Üstünde TV Tuner olan bir kart, anten veya kablo tv gibi bir alıcıdan gelen görüntüyü alarak çeşitli yongalar yardımıyla Anolog Digital çeviri yaparak veri yoluna paket olarak iletir. Veri yolundan giden bu bilgiler bir program tarafından alınır ve ekrana yansıtılır.

Chip Set
BT Chip Set (BrookTree TV Tuner kartlarında standart yonga seti) Bu chip set ile programlarında yardımıyla direkt olarak TV nizi açıp hızlı bir şekilde kanal ayarlama, değiştirme, ses ayarları (efektler), aynı anda birden fazla kanalı seyretme (multi pal section), çoklu ortamı desteklemesi (diğer programlar çalışırken çalışabilmesi ve diğer programlarla çalışabilmesi), captur (resim, ses, görüntü kaydetme), TeleText gibi tüm özelliklerden sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

TeleText
Son yıllarda gelişen bir sistem olan teletex normal TV yayınlarının içindeki boş dikey sinyalden görüntünün üst kısmında oluşur. Belki dikkatinizi çekmiştir bazen TV’lerin görüntüsünün üst kısmında TeleText’e ait bilgiler gözükmektedir. TeleText sinyali 7 bittir bunun 1′i eşlik biti olarak kullanılır. Bazen sayfaların tam olarak gözükmemesinin sebebi bu eşlik bitlerinin uyuşmamazlığındandır. Ayrıca TeleText ekranlarda bir sayfada 20 satır ve 7 renk vardır, yanıp sönme gibi işlemlerde kontrol tuşları ile yapılır. Bir TeleText içeriğinde ne kadar çok sayfa olursa devir sayısı da o kadar yavaş olur. Bunun için yeni sistemlerde sayfa içi katalog sayfalar konarak buna da bir nevi çözüm üretilmiştir. Bu sayede bir devir sonra bir sonraki sayfayı aynı yerde göstermektedir.

Nasıl Kontrol Edilir
DirectX Microsoft tarafından geliştirilen bir bilgisayar ara yüzüdür. TV Kartlarıda genelde bu API’yi kullanırlar. BT chip setli TV Tuner kartlarını DirectX’in tüm özellikleri ile programlayabilirsiniz.

Gerçekler acıdır, baklava tatlı. O zaman baklava gerçek değil mi¿


Kullanıcı profilini görÖzel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger Başa dön
Yeni Başlık Gönder || Cevap Gönder
Mesajları göster:   
   Egze Bilişim & Kumru.Net Forum Ana Sayfası -> Bilgisayar-Donanım Pdf Tüm saatler GMT +2 Saat
1 . sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
BENZER KONULAR
KonuForumKonuyu Başlatan
Sitemizde Digital Tv Kartlarına Bir Bölüm Ayıralımmı?AnketlerimizKEANU
XML Nedir?Webmaster ÖzelKEANU
Servis sağlayıcılarına kablo tv yolu açılıyorİnternet DünyasıKEANU
Aşk Nedir? Aşk KonularıKEANU
Kullandığınız Tv Kartı ve GörüşlerinizDijital Tv KartlarıCybernet
FTP Nedir?A-B-C-D-E-Fstilwater
MTV VIDEO MUSIC AWARDS SONUÇLARIMüzik Cafeteriaexe_genesis
Online TVM-N-O-P-R-S,sahincan
Döküman: FTP Nedir? Nasıl Kullanılır?Bilgisayar-Donanımsahincan
RTÜK YASAKLADI MTV LİSTEYE ALDIMüzik CafeteriaSERSERİ
Arşiv

Telif Hakkı © 2004 - 2016 Egze Bilişim & Hosting Hizmetlerine Aittir